Šių metų rugsėjo 3 dieną Alytaus kraštotyros muziejuje buvo atidaryta Dzūkijos krašto medžioklės trofėjų paroda.
Ši 2020 metų medžioklės trofėjų paroda yra skirta paminėti Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos įkūrimo 100 metų jubiliejų. Kaip žinia, dar 1920 metais spalio 27 d. garsaus Lietuvos gamtininko, profesoriaus Tado Ivanausko iniciatyva buvo įkurta Taisyklingos medžioklės ir žūklės draugija, kurios tradicijas šiandien tęsia Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija, jungianti 48 narius – rajono ir miestų medžiotojų bei žvejų draugijas (skyrius), tame tarpe ir Alytaus medžiotojų ir žvejų draugiją.
Viena iš gražiausių per ilgus metus susiformavusių medžioklės tradicijų yra medžioklės parodos. Medžioklės parodos – tai ne tik medžioklės trofėjų matavimas ir vertinimas pagal CIC metodiką bei jų eksponavimas viešoje ar privačioje erdvėje. Visų pirma tai yra medžioklės kultūros, jos tradicijų puoselėjimas ir ugdymas. Medžioklės parodose atsispindi taisyklingos ir tausojančios medžioklės supratimas, jos sąsajos su šalies istorija, kultūra, menu.
Sumedžioti medžioklės trofėjai – tai ne tik sumedžiotų žvėrių eksponatai, tačiau tai ir jaudinančios medžioklės akimirkos bei patirti įspūdžiai medžioklių metu, o taip pat tai kartu ir medžiotojo širdžiai brangus prisiminimas bei savotiška pagarba sumedžiotam žvėriui.
Alytaus medžiotojų ir žvejų draugija pirmą regioninę Dzūkijos krašto medžioklės ir žūklės trofėjų parodą surengė dar 2002 metais ir nuo tada kas treji metai, tęsdama šias gražias tradicijas, Alytaus medžiotojų ir žvejų draugija organizuoja medžioklės trofėjų parodas.
Tokios medžioklės trofėjų parodos jau įvyko 2002, 2005, 2008, 2011 ir 2017 metais. Na o šioje 2020 metų Dzūkijos krašto medžioklės trofėjų parodoje, yra pateikiami Dzūkijos karšto medžiotojų per paskutinius trejus metus sumedžioti ir ekspertų įvertinti briedžių, tauriųjų elnių, dėmėtųjų elnių, danielių, europinių stirninų ragai, šernų iltys bei kitų medžiojamų žvėrių (vilkų, bebrų, barsukų, lapių, mangutų) kaukolės.
Taip pat šioje parodoje buvo įvertinti ir keli ankstesnėse parodose nedalyvavę ir nevertinti trofėjai. Trofėjų skaičiumi ši paroda gal ir nėra labai didelė, tačiau nereikia pamiršti, jog tai tik regioninė paroda, kuriai savo trofėjus pristatė medžiotojai iš nedidelės Lietuvos dalies, o jų pagrindą sudarė Alytaus rajono medžiotojų sumedžioti trofėjai. Šiemet į šią regioninę parodą buvo pristatyta 11 briedžių ragų, 39 tauriųjų elnių ragai, 79 stirninų ragai, 3 danieliaus ragai, 1 dėmėtojo elnio ragai, 6 vilko, 16 bebro, 3 barsuko, 2 lapės kaukolės ir 11 šerno ilčių.
Kaip matyti iš pateiktų ir įvertintų trofėjų skaičiaus, daugiausia stendų yra su stirninų ragais. Iš medžiotojų parodai pateiktų 79 stirninų ragų, 13 buvo įvertinti aukso medaliais, 24 sidabro medaliais, 23 bronzos medaliais. Taip pat yra įspūdingos tauriųjų elnių, briedžių, danielių ragų kolekcijos bei vilkų kaukolių kolekcijos. Iš pateiktų 11 briedžių ragų 2 buvo įvertinti sidabro ir 5 bronzos medaliais.
Tauriųjų elnių ragų į šią parodą buvo pateikta tikrai daug, iš viso 39, iš jų 2 buvo įvertinti aukso, 19 sidabro ir 15 bronzos medaliais. Jau senai buvo demonstruoti ir po ilgos pertraukos į parodą buvo pateikti 1 dėmėtojo elnio ragai, kurie buvo įvertinti sidabro medaliu, o iš 3 pateiktų danielių ragų 1 buvo įvertinti sidabro medaliu ir 1 bronzos medaliu.
Kaip matyti iš pateiktų šiai parodai medžioklės trofėjų gausos, galime pasidžiaugti vis didėjančia ir kokybine prasme vis gerėjančia mūsų krašto stirninų populiacija bei jų ragų kokybe, taip pat didėjančia tauriųjų elnių populiacija. Tačiau kuo toliau, tuo labiau mūsų krašto medžiotojams bei ūkininkams nerimą kelia vis didėjanti vilkų populiacija. Nors šiemet į parodą buvo pristatytos tik šešios vilko kaukolės, tačiau oficiali statistika rodo, kad vilkų per pastaruosius trejus metus Dzūkijoje buvo sumedžiota gerokai daugiau.
Ši medžioklės trofėjų paroda tik dar kartą patvirtina ir parodo, kad Dzūkijos krašto medžiotojai rūpinasi, saugo savo krašto medžiojamus gyvūnus bei juos atsakingai medžioja, laikydamiesi selekcinės, tausojančios ir kultūringos medžioklės principų. Kaip ir kiekvienos, taip ir šios parodos organizatoriai tikisi, kad ją aplankys ne tik medžiotojai, tačiau ir daug nemedžiojančių žmonių, o ypač moksleivių, kuriems ši paroda padės suprasti, jog medžioklė nėra vien tik pramoga ar laisvalaikio praleidimo būdas, tačiau visų pirma tai didelė atsakomybė bei rūpinimasis gyvūnija, o sumedžiotų žvėrių trofėjai yra svarbi mūsų medžioklės kultūros paveldo dalis.
Dzūkijos krašto medžioklės trofėjų paroda veiks nuo šių metų rugsėjo 3 d. iki rugsėjo 29 dienos Alytaus kraštotyros muziejuje, adresu: Savanorių g. 6, Alytus.
Todėl kviečiame visus aplankyti šią parodą.
https://photos.app.goo.gl/gBGp6y2RN5JWisYYA
Video reportažas iš parodos atidarymo