Gamtos tyrimų centras kartu su Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija vykdo pirmąjį Lietuvoje neprofesionaliojo mokslo (angl. Citizen science) projektą, skirtą stambiųjų plėšrūnų apskaitai.
Neprofesionalusis mokslas – tai visuomenės narių dalyvavimas moksliniuose tyrimuose bei savanoriškame monitoringe. Tokie tyrimai vyksta neatlygintinai dalyvaujant savanoriams stebėtojams. Neprofesionalūs stebėtojai dalyvauja mokslo procese, gamtosaugoje, išteklių valdyme, formuojant ir priimant sprendimus.
Metodo esmė paprasta – tai stebėjimai, kurie kaupiami visus metus. Registruojami visi faktai apie plėšrūnų buvimą. Stebėjimo anketoje prašome užpildyti keturis laukelius – ką, kada, kur ir kas stebėjo. Šie duomenys (išskyrus stebėtoją, kurio tapatybė neviešinama) bus parodomi žemėlapyje. Susikaupus pakankamai faktų, galima daryti pagrįstas išvadas apie:
- vilkų ir lūšių paplitimą
- vilkų ir lūšių skaičiaus kitimą
- apie plėšrūnų skaičių (įvertinant paklaidą).
Anketos pildymas neturėtų užimti daug laiko. Paaiškėjus svarbiausioms vietoms, papildomus tyrimus atliktų Gamtos tyrimų centro Žinduolių ekologijos laboratorijos mokslininkai (naudojant kameras ir kitus metodus).
Kviečiame visus prisidėti prie stambiųjų plėšrūnų registravimo!
Lauksime jūsų duomenų apie stebėtus vilkus, lūšis ir ruduosius lokius. Atidžiai tikrinsime informaciją, kaupsime duomenų bazę, Apie rezultatus informacija bus atnaujinama tiek Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos, tiek ir Gamtos tyrimų centro tinklapiuose.
Kol kas lauksime jūsų stebėjimų el. paštais [email protected] arba [email protected]. Taip pat galima siųsti adresu:
Linui Balčiauskui
Gamtos tyrimų centras,
Akademijos g. 2
08142 Vilnius
Mes nežinome, kiek medžiotojų, miškininkų, gamtos stebėtojų atsilieps į šį kvietimą, todėl negalime pažadėti, koks bus galutinis rezultatas, bet galime užtikrinti, kad tokia akcija nebus vienadienė.
Stambiųjų plėšrūnų stebėjimo anketa.
Apie šį projektą taip pat skaitykite Gamtos tyrimų centro puslapyje.